Terimler Sözlüğü

Konvektör: Ortamdaki havayı doğal konveksiyon prensibinden yararlanarak ısıtan cihaz: rezistansa temas eden hava ısınır ve hafifleyerek yükselir. Isı odanın her yanında dağılır ve sıcaklık hızla yükselir. Bu cihazlarda sıcaklık seviyesini kontrol eden bir termostat bulunur.

Radyant panel: Radyant ısı (doğrudan) yayan ısıtma cihazları, güneş ışığına benzer hoş bir sıcaklık hissi verir. Radyant panel ısıtıcılar mekânda homojen sıcaklık sağlar. Yerle tavan arasında çok az sıcaklık farkı oluşur; bu nedenle özellikle oturma odaları için çok uygundur.

Radyatör: Yerden tavana, yumuşak ve sarmalayan bir sıcaklık sağlayan ısıtıcı cihaz. Isının sürekli ve homojen biçimde dağılması sayesinde sıcak soğuk hissi oluşmaz. Radyatörler, sıcaklıktaki değişikliklere anında ve verimli tepki verdiği için enerji tüketimini optimize eder.

Sıcaklık sensörü: Odanın sıcaklığındaki değişimi ölçen sensör, dış ısı kaynaklarının (güneş ışığı, odada bulunan kişiler) yaydığı ısıyı da dikkate alır. Genellikle ısıtıcıların alt kısmında bulunur.

KONFOR modu: Bu mod, ısıtıcı cihazlarınızdan her birinin ısısını kontrol eder; böylece konforlu ve hoş bir sıcaklık elde edilir (enerji tasarrufu sağlamak için odaların sıcaklığının 19 °C’de tutulması önerilir).

KONFOR -1°C modu: Bu mod, ortam ısısının Konfor sıcaklığına göre 1 °C azaltılmasının göstergesidir. 2 saatten daha kısa süreyle evden ayrılacağınız zamanlar için önerilir.

KONFOR -2°C modu: Bu mod, ortam ısısının Konfor sıcaklığına göre 2 °C azaltılmasının göstergesidir. Evinizden, örneğin 2-4 saat süreyle ayrılacağınız zamanlar için önerilir.

EKO mod: Odadaki sıcaklığın, Konfor sıcaklığına göre 3,5 °C azalmasını gösteren mod. Bu fonksiyon bazı cihazlarda, ısı ayar düğmesinden kontrol edilerek 1 - 10 °C aralığında ayarlanabilir. Evden, örneğin 4 saatten fazla bir süreyle uzakta olacaksanız bu fonksiyonu çalıştırmanız önerilir.

DONMAYI ÖNLEME modu: Odalardaki sıcaklığı yaklaşık 7 °C’de tutmak için kullanılan mod.

Dijital termostat/Yüksek hassasiyete sahip elektronik termostat : + / - 0,1 °C hassasiyete sahip termostat, sıcaklığı güvenilir ve etkin biçimde düzenler.

Elektronik termostat: + / - 0,5 °C hassasiyetli termostat.

Mekanik termostat: + / - 2 ila 4 °C hassasiyetli termostat. Buhar basınçlı termostatlarda hassasiyet 0,8 °C’dir.

Diji Pilot: Basit bir programlama işlemiyle enerji tasarrufu sağlayan cihaz. Kullanıcı, fabrikada en yaygın yaşam tarzlarına göre ayarlanan 3 programdan birini seçebilir. Düğmeler, beklenmedik durumlarda ayarları geçici olarak yok saymak için kullanılabilir.

Dijital kontrol: Bir derecenin onda birine kadar hassasiyetle kontrol sağlayarak, odanın her yanındaki havayı uyumlu hale getirir; yumuşak ve homojen sıcaklığı korur ve hava akımı (ısıtmadaki farklılıklardan meydana gelen değişim) oluşmasını engeller. Ayrıca istenilen sıcaklık derecesini daha hızlı dengeler.

ASP (Toz Önleme Özelliği): Çeşitli prensipler uygulanarak duvarlarda ve cihazda doğal olarak meydana gelen kiri en aza indirgeyen teknolojik yenilik. Havanın hareketi duvardan uzaklaşma yönünde olduğu için partiküller düz ve kolay temizlenebilen yüzeylere yapışmaz; sınırlı yüzey sıcaklığı.

Ankastre programlama: Doğrudan ısıtıcı cihaz üstünde uygulanan programlama. Bu programlama özelliğiyle donatılmış cihazlar bir veya daha fazla odayı kontrol edebilir.

Merkezi programlama: Bir veya daha fazla odadaki ısıtıcıyı, kılavuz kablo, ana şebeke sinyali, telsiz gibi teknolojilerle programlama sistemi.

Chronopass: Enerji tasarrufu sağlamak amacıyla ısıtıcıları programlama sistemi. Isıtma seviyesini yaşam tarzına ve evde yaşayanların ihtiyaçlarına uygun biçimde ayarlar.

Program modu: Programlama komutları dikkate alınır.

Ana şebeke sinyali: Isıtmayı programlama amacıyla bilgi iletmek için kullanılan teknoloji. Mevcut ve yenilenen evlerde kullanım için ideal. Bilgi elektrik akım hattından kesintisiz olarak iletilir. Komutları iletmek için ilâve kablolama yapmayı gerektirmez.

Pass Program: Dijital ekranlı üniversal ısıtma programlama sistemi. Isıtma için haftalık sıcaklık ayarlanarak % 25’e varan enerji tasarrufu sağlanır.

Kılavuz kablo: Yeni evlerde ısıtma amacıyla programlama bilgisini iletmek için kullanılan teknoloji. Isıtma kontrol komutları bu fonksiyona özel bir kablo üstünden cihazlara iletilir. Prensip: Bir “ana” ünite (ısıtıcı), “kılavuz kablo” aracılığıyla “bağlı” ünitelere (ısıtıcılara) komutları gönderir.

Y.Ş. Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. THERMOR, FENIX VE OJ ELECTRONICS Türkiye Distribütörüdür. Satış ve Pazarlama: MEYİ Isıtma Elektrik, Elektronik, Enerji Ltd. Şti.
Ankara Ofis : Angora Caddesi Vadikent 90 Sitesi 2007. Sokak No:21 Beysukent / Ankara,
T: 0(312) 236 09 08, F: 0(312) 236 32 38
İstanbul Ofis: Ömer Paşa Caddesi 64/A Erenköy / İstanbul
T: 0(216) 369 9 888, F: 0(216) 369 9 887 info@meyi.com.tr - info@ys.com.tr
Elektrikli Isıtıcılar, Radyatörler, Konvektörler, Markalarımız
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki yazılar,görseller ve broşürler hiçbir şekilde kullanılamaz, alenişleştirilemez, web ortamında çoğaltılamaz.
© 2010 MEYİ
Web Tasarım Ankara